פעם כל אימא רצתה שהילד שלה יהיה רופא, היום שהוא יהיה עובד הייטק ובעתיד הלא רחוק גאוות המשפחה תהיה לוחם סייבר! המון בני נוער לוטשים מבטים סקרניים לעבר תעשיית אבטחת המידע שמגייסת עוד ועוד חבר'ה צעירים. גם אתם כאלה? לא צריך לחכות עד סיום התיכון כדי ללמוד הגנת סייבר – יש מחנות קיץ וחוגים שבהם ניתן לעשות את הצעד הראשון

CyberCamp

הרבה יותר מהר מכפי שתיארנו לעצמנו, העולם של מחר כבר הפך לעולם של היום הפצחנים (האקרים בעברית) ממש לא מפצחים גרעינים אלא את הסיסמאות הכי רגישות ואת הדרכים הכי מתוחכמות לחדור למערכות המידע של חברות ענק. לאחרונה פורסם שההיקף של נזקי פשעי הסייבר בעולם הוא 500 מיליארד דולר בשנה! פושעי הסייבר הם מעמד העשירים החדש ומולם ניצבים בעוז ובאומץ אנשי אבטחת המידע – צבא הלוחמים החדש אל מול פשיעת הסייבר.
לפרטים והרשמה למחנה סייבר קאמפ ליחצו כאן>>

אולי עדיין אין לכם כרטיס אשראי, אבל להורים שלכם בטוח יש – תחשבו איזה מלחיץ זה יהיה עבורם לקבל טלפון באמצע יום העבודה מחברת האשראי. מעבר לקו יהיה נציג שירות שינסה לברר מדוע הם הוציאו סכום עתק על בילויים פרועים בפריז או בלונדון ועברו את מסגרת האשראי. הם כמובן נמצאים בעבודה וממש לא בחופשה, לא מבינים כלל איך זה קרה, ואחרי המון בירורים מסתבר שהם נפלו קורבן למתקפת סייבר. הצילו! מישהו "חגג" עליהם! גם אם חברת האשראי תבטל את כל החיובים, החיים לא ימשיכו להתנהל אותו דבר – הפחד מפגיעה בפרטיות ימשיך ללוות את ההורים שלכם למשך זמן רב, אולי אפילו לתמיד.

CyberCamp

"היום 59% מהתקפות הסייבר מתרחשות בארצות הברית, אבל חלק גדול מהן גם מכוונות כלפי ישראל", אומר אמיר כרמי, מנהל טכנולוגיות בחברת ESET ישראל (האנטי וירוס הזה שיש בהרבה מחשבים בארץ, מכירים?). "מהפכת הסייבר בעיצומה אבל למזלנו, ישראל היא מעצמת סייבר גדולה וחזקה. הגנת הסייבר שלנו היא תנאי הכרחי לביטחון המדינה, לביטחון האישי של התושבים ולשמירה על חברות ועסקים שמביאים המון כסף לכלכלה שלנו". עם זאת, כרמי מספר לנו שיש מחסור גדול במתכנתים ובאנשי סייבר והביקוש רק יעלה כשאתם תגדלו!

"אם התחום הזה מדבר אל הצעירים, כדאי להם להתחיל ללמוד אותו בגיל מוקדם ולקחת חלק במשהו גדול וחשוב", הוא אומר. "התעשייה כבר היום זקוקה באופן דחוף לכוח אדם איכותי ומיומן שיעמוד איתן מול איומי הסייבר. מעבר לכך, בתור מישהו שעובד בתחום אני יכול להעיד שאין יום אחד שדומה לשני. כל יום מתגלים פשעים חדשים, כל יום יוצאים וירוסים חדשים ושיטות חדשות לפריצות ולפגיעות זדוניות. העיסוק באבטחת מידע הוא מן המרתקים ביותר שיש".

CyberCamp

גם צה"ל נערך למלחמות הסייבר של השנים הקרובות. בחודש ינואר האחרון הוכרז על הקמת זרוע סייבר שלמה, שתתגבש במהלך השנתיים הקרובות. הדבר לא מותיר כל ספק – הצבא שלנו נותן מקום מרכזי לסייבר בתפיסת הביטחון החדשה. לצד כוחות היבשה, האוויר והים יפעל כוח שיתכנן מבצעים, הגנות והתקפות אל מול פושעי הסייבר. אותם פושעים יכולים להיות באותה מידה גופים מחתרתיים באירופה ובארצות הברית או ארגוני הטרור המוכרים לנו כמו החיזבאללה שישנן בשנים האחרונות עדויות כי הם מפתחים בסיוע של איראן גופי פשיעה סייבריים.

בקרוב מאוד צה"ל יתחיל לחפש בין הצעירים את הדור הבא של הלוחמים – נינג'ות סייבר שינהלו את הקרבות מהמחשב במשרד הממוזג. כל אחד מכם יוכל להתמיין לתפקידים החדשים, כאשר הכשרה קודמת מתקופת החטיבה והתיכון תוכל לתת לכם יתרון עצום על פני מועמדים אחרים. מחנה כמו Cyber Camp יכול לתת לכם הזדמנות נדירה להשתלב לראשונה בחייכם בתחום. מדובר בסלילת דרך אל עתיד מסתורי, מרתק, מעשיר וגם, איך לא, מאוד משתלם כלכלית.

CyberCamp

במחנה סייבר קאמפ עוברים התנסות אישית בזירת אימון, שומעים הרצאות ומקבלים הדרכות על הנושאים החמים ביותר מאנשי מקצוע מובילים בענף. בסוף המחנה מוענקת אפילו תעודת התמחות סייבר ששווה מאוד להציג בעתיד בפני מקומות עבודה בתעשייה הישראלית. "לאורך שלושת ימי המחנה למדנו על עקרונות הסייבר", מספר מתן בן ה-16 שהיה חניך בסייבר-קאמפ. "למדנו איך לממש אותם כדי להגן דרך האינטרנט. מעבר ללימודים, גם האווירה במחנה כיפית וכוללת פעילויות מהנות שקשורות וגם לא קשורות לסייבר. לקראת סוף המחנה נסענו לסייבר ג'ים (cyber gym) בחדרה – זירת תרגול מתקפות סייבר מהמובילות בעולם. בסייבר ג'ים קיבלנו מחשבים ושרת משותף שעליו הופעלה סימולציית תקיפה אמיתית והיינו צריכים להגן על השרת. זה היה מאוד מרגש ומלהיב. ישבנו ביחד ותכננו אסטרטגיה איך נתמודד עם סוגי המתקפות השונים". מתן אומר לנו שהוא נהנה מאוד מכך שכולם התמודדו ביחד כקבוצה כנגד המתקפות. זה הגיבוש הטוב ביותר לדעתו.

את התוכנית של cyber camp מובילים צוות המדריכים המקצועים של BIG IDEA, המפעילה מחנות קיץ טכנולוגיים לילדים ונוער מכל העולם בקיץ ובחופשות. התוכנית והתכנים המרתקים בשיתוף פעולה עם סייבר סקול, המובילים בתחום הכשרות סייבר לנוער בבתי ספר ובחוגים.

CyberCamp

אז מה אתכם? מוכנים להיות נינג'ות סייבר ולהגן על ישראל עם "הנשק" הטוב ביותר בעולם – השכל שלכם? בסייבר-קאמפ הקרוב שיתקיים בחופשה הקרובה תוכלו לעשות את הצעדים הראשונים בשדה הקרב הווירטואלי!

הרשמו עכשיו לסייבר קאמפ לפני שיגמרו המקומות>>

נכתב ע"י ענבל סינגר, מומחית תוכן לנוער ולילדים