שאלות רבות עולות במוחם של כל הורה ששולח את הילד למחנה קיץ, ולבטח במוחו של הילד אשר מגיע לבד. ואולם, בכל המקרים הפחדים הללו הופכים במהרה להתמודדות בריאה, חשובה ומפתחת. למה ואיך? הכל בכתבה שלפניכם:

 

איך הילד יסתדר לבד? כיצד יכיר חברים? מה אם יחוש בודד? אם גם אתם שואלים את עצמכם את השאלות האלה, דעו כי אתם לא לבד. הורים רבים תוהים כיצד ילדיהם יוכלו להסתדר במחנה קיץ הכולל לינה ומגורים מחוץ לבית, הרחק מהמשפחה, וללא חברים שהוא מכיר. העניין הוא, שבכמעט 100% מהמקרים מדובר בהתמודדות חשובה שהופכת לסיפור הצלחה.

IMG_6853

״לא אהיה שם בשביל לתמוך בו״

הורים רבים חוששים מהמחנה היות ואינם בטוחים שילדיהם יכירו חברים, ודואגים שלא יוכלו להיות שם עבורם כשיהיו ״בודדים וחסרי אונים״. אל מול התרחיש האפור הזה, המציאות מראה את ההפך הגמור – ויש גם מחקרים לא מעטים שמצודדים בה. למה?

 

קודם כל, אל מחנה הקיץ רבים מהילדים מגיעים לבד, ולפיכך כולם צריכים ורוצים ליצור קשרים חברתיים עם ילדים אחרים. במילים אחרות, בניגוד לסיטואציות חברתיות שגרתיות בהן מעגלי החברויות עשויים להיות סגורים ונוקשים – במחנה הקיץ הנכונות של ילדים להתחבר זה אל זה היא משתנה מפתח.

שבועיים של חוויות, חברים וטכנולוגיה במחנות הקיץ של BIG IDEA!

בנוסף, דווקא העובדה שהילדים נמצאים ללא הוריהם מסייעת להם להכיר חברים חדשים ולהיפתח במהירות ובקלות. אחד החוקרים שמתעסק בתופעה של מחנות קיץ, למשל, הוא פסיכולוג הילדים ד״ר מייקל תומפסון. לדבריו, כשהילדים נמצאים מחוץ לבית – הם מייצרים חוויות חברתיות וקשרים חזקים ביותר – משום שהם אינם לוקחים בחשבון את מה שההורים יגידו על כך. הם מחצינים את האני העצמי שלהם בצורה אותנטית וחופשייה ממגבלות, וזאת אחת הסיבות שתחושת הביטחון העצמי שלהם מההתמודדות עם המצב לבד גדלה בצורה משמעותית.

IMG_6829

התמודדות בריאה ומפתחת

השגרה של מחנות קיץ בה החניכים נמצאים תחת אחריותם של מדריכים צעירים, כשכולם שווים ונדרשים לתרום באופן זהה, מזמנת עבור הילדים מקפצה להתמודדות עם עצמם בסיטואציות חברתיות חדשות. באמצעות מגורים משותפים, פעילויות מהנות, סדנאות ושלל ההפעלות שמתקיימות בכל עת במסגרת מחנה הקיץ – הילדים מכירים זה את זה במהירות שגוברת על היכרות שגרתית דרך חוגים או בתי ספר. חוויה שכזו, אפוא, תורמת רבות לאמונה של הילד ביכולות החברתיות שלו – ושולחת אותו חזרה הביתה, בסוף המחנה, עם זהות מגובשת יותר, חזקה יותר ובוגרת יותר.

 

האם יש דרך להתכונן?

ניתן כמובן לדבר עם הילד על זה שהוא הולך להרפתקה חדשה לבדו, ולהזכיר לו להיות פתוח, קשוב, חברותי ונעים כלפי הילדים האחרים שיפגוש. יחד עם זאת, במידה והילד לא מפגין חששות ואלו רק אתם שדואגים – כדאי שלא להעלות במוחו דאגות מיותרות, ופשוט לתת לדברים לקרות מאליהם. בסופו של דבר, מדובר בילדים – והם הרבה יותר זורמים מאיתנו :)

 

לחצו כאן לפרטים נוספים על BIG IDEA – מחנה הקיץ הבינלאומי בישראל!