החג הכי צבעוני בשנה הרים לנו לדבר על אחד הנושאים המשמעותיים ביותר בחיי ילדים: מסיכות. טוב, לא מסיכות אמיתיות – אלא המסיכות שהם עוטים על עצמם בבית הספר, עם החברים ואפילו איתנו, ההורים. מה הקשר בין מסיכות וסאמר קאמפ? המשיכו לקרוא

התופעה של עטיית מסכות, לטענת פסיכולוגים, נפוצה בקרב הרב הכמעט מוחלט של האוכלוסייה – והיא נובעת מהצורך של כל אדם לייצר לעצמו תדמית. אנחנו, המבוגרים, לובשים הרבה מסכות כדי לשחק את המשחק החברתי בסיטואציות שונות, אבל בטוחים שדווקא הילדים נוטים להיות הרבה יותר אותנטיים ופחות ״לשחק משחקים חברתיים״. ובכן? בפועל המציאות שונה. ילדים, ובייחוד בני נוער שמתחילים לסגל לעצמם את הפרסונה שלהם, נתונים תחת המון מסגרות חברתיות ומשתמשים במסכות כדי לגונן על עצמם. העניין הוא שהמסכות לעתים נדבקות ומקבעות לדמות מסוימת ודי מגבילה. שואלים את עצמכם מה הקשר בין כל זה לבין מחנות קיץ? הנה הקשר: מחנה קיץ הוא אחלה הזדמנות בשביל להסיר מסכות.

סאמר קאמפ בישראל

ילדים עוטים על עצמם שלל מסכות לאורך השנים, ובמסגרות רבות, בעיקר חינוכיות, הם אפילו ״מקבלים״ מסכות שהם לא בהכרח רצו/דרשו: ״המופרע״, ה״חנונית״, ה״ליצן״, ה״ערס״ ועוד. ההזדמנויות להסיר את המסכות-דמויות הללו לא בהכרח רבות, ובהרבה מקרים ילדים נושאים את הדמות שיצרו לעצמם/שיצרו עבורם במשך שנים. בדיוק בגלל, לצאת לסאמר קאמפ שהינו מנותק מהמסגרת המוכרת והשגרתית שלהם הוא צעד נבון עם פוטנציאל צמיחה נפשי של ממש.

 

למה בסאמר קאמפ יורדות המסכות?

במחנה קיץ בישראל אליו מגיעים ילדים מכל הארץ (והעולם!), כמעט רב הילדים מגיעים לבד – ללא חברים מהבית. את הסביבה הפיזית והאנושית (מדריכים, חונכים, מנהלים) הם וודאי לא מכירים, ולמעשה – גם לא את השגרה והפעילויות. טוב, לפחות לא במחנה הראשון. הניתוק הזה מהשגרה המוכרת, מהאנשים המוכרים ומהציפיות החברתיות המוכרות, מאפשר לילדים ובני נוער להתנסות בדמות חדשה שהיא בעצם האני האמיתי שלהם. כך, בהרבה מחנות קיץ, אחת החוויות המשמעותיות שילדים נוצרים בזכות המחנה זו ההזדמנות להיות ״פשוט הם״, ובקיצור – לפתוח דף חדש.

IMG_2991

סאמר קאמפ – דף חדש מבחינה חברתית ולימודית

ואם כבר מדברים על דפים חלקים, הרי שבמחנה הקיץ ניצבת בפני הילדים ההזדמנות להוכיח את עצמם מחדש גם מבחינת הישגים ולמידה. הללו מועברים במחנה הקיץ תחת נושאים שהילדים בוחרים לעצמם מלכתחילה, ובכך בהרבה מקרים ילדים מגלים שיש להם כישרונות ויכולות שלא ידעו עליהם.

 

במחנה הקיץ של BIG IDEA הילדים יכולים להתנסות במגוון סדנאות, שיעורים ופעילויות בתחומים הטכנולוגיים, בתחומי העיצוב, המשחקים, המוזיקה ועוד. במקביל (כל-כל-כל הזמן), הם נמצאים בסיטואציות חברתיות עם המון אנשים חדשים שמוציאים מהם חלקים באופי שאולי לא הכירו, או אולי לא נתנו להם ביטוי. החוויה הזו מדהימה לכל אדם, בכל גיל. וככל שחווים אותה מוקדם – כך היא משמעותית יותר. רשמו את הילדים שלכם למחנה הקיץ הקרב ובא, ואפשרו להם דרך להתפתחות אישית מופלאה.

IMG_6853

ובנימה זו, מסכה שווה לפורים הבא כבר יש לכם?

 

רוצים לשמוע עוד על המקום של מחנה הקיץ בתהליך ההתפתחות של ילדים?

בלוג לחצו כאן