דן היה חניך במחזור הראשון של BIG IDEA Gap Year, תוכנית חדשה ומרגשת שמביאה צעירים מחו"ל לישראל. כשהמסלול כל כך ברור, תיכון – קולג' – קריירה, החניכים שלנו בוחרים לשחות נגד הזרם ולעשות משהו שבאמת תפור עליהם, שיקפיץ אותם קדימה ויפתח להם את הראש. אילנית, אמא של דן שיתפה אותנו בתהליך הבחירה שלהם:

מאז נולדו לי בני, שניהם בארה"ב, אני מגדלת אותם על אהבת הארץ, מחנכת אותם על ברכי המסורת היהודית קושרת אותם למשפחה ולחברים בישראל. במשך כל השנים אני מקפידה לשלוח אותם למיטב פעילויות הקיץ, בישראל.

בשנים האחרונות התוודעתי ל-BIG IDEA ומאז החלומות של בן, הבן הצעיר בן ה-14 מתמקדים רק במה שמעניקים לו שם. אני מצידי מרוצה מאוד מהחלומות שלו, במיוחד בזכות החינוך המצויין שהוא מקבל, בין השאר, לשימוש ברשתות חברתיות, שם מתפתחת שפת תקשורת חדשה.

מה זה BIG IDEA Gap Year?

משהתוודעתי לתוכנית הגאפ שפתחה ביג, חלמתי שהתוכנית תפתח בזמן כדי שגם דן, בכורי, יוכל לזכות לחוויה משמעותית שביג יודעים להעניק. והוא אכן זכה להתקבל למחזור הראשון של התוכנית.

איך מחליטים על הצעד הבא?

אז למה בעצם שלחתי את דן שכבר תיכנן את מסלול הקולג'ים שלו בארה"ב? דן הוא ילד מוכשר בתחום הטכנולוגיות, שצבר ידע בתחום התכנות (שפות C), הוא אוטודידקט וכבר התנסה בעבודות שונות שהצליח בהן.

 1. חוויות חדשות

  חשבתי שיהיה נכון לתת לו הזדמנות לחוויה בשלב זה של חייו. הוא סיים יפה את לימודי התיכון, המסלול שלו ברור לו, ואם להשתתף בתוכנית מיוחדת, עדיין במסגרת, אבל עם הרבה עצמאות בתוכה, למה לא?
  IMG_0181

 1. לחבר אותו לישראל

  כשנולדו, לא ידעתי עד כמה אני אצטרך לעשות למען הקשר של הבנים שלי עם הארץ בצורה אקטיבית, החל מלימוד השפה וכלה בקשר עם המשפחה. הדברים לא תמיד באים באופן טיבעי למרות הביקורים השנתיים בארץ בכל קיץ. בחוויה של דן במשך חמשת החודשים בהם התארח בביתם של הוריי, הוא התחבר למשפחה, לבני הדודים שלו, לילדים של בני הדודים שלי ולסבא וסבתא יותר מתמיד. החיבוק החם של המשפחה, הנגישות וההתעניינות עשו את שלהם.

 2. לתת לו חווית עצמאות

  אין עוד ילדי מפתח בעולמנו המתפתח. הילדים גדלים היום עם טלפון חכם ביד ותוכנות שעוקבות אחריהם על כל צעד ושעל. אין להם הזדמנויות להיכשל, להתמודד ולנסות למצוא פתרונות (כמעט) מבלי שאנחנו בתמונה. בשנת גאפ, רחוק מההורים ומהבית שכל כך רגילים אליו, הם נדרשים לפתח עצמאות כמעט טוטאלית. עדיין לא עצמאות כלכלית, אבל בהחלט הוא נדרש לחשב את ההוצאות שלו, לנקות ולדאוג לאוכל.
  IMG_1474

 3. היכרות עם עצמו

  היה לי חשוב מאוד שדן יכיר את עצמו מבלי שאנחנו נביט בו תוך כדי. הוא היתה לו חשיבה נון-קונפורמיסטית מאז ומתמיד. ההתנהלות שנדרשה ממנו רחוק מההורים ומהנחיות שאנחנו דואגים לתת נתנה לו פרספקטיבה חדשה על החיים.

 4. לימודים מזוית אחרת

  ההתנסות שלו בחומרים, גם אם היו מוכרים לו לפני כן, פלוס הרבה מאוד חומרים חדשים שלמד בקורס הקנו לו ידע רב ומשמעותי בתחום שהוא מומחה בו ומעבר לזה.
  IMG_0100

 5. הזדמנות למפגש עם אנשים חדשים, מארה"ב ומישראל

  לדן יש חברים מילדות שהוא שומר איתם על קשר. הוא בוחר אותם בפינצטה. במסגרת הגאפ הוא התוודע לחברים חדשים שמסתובבים "בעולם שלו", ברמת האינטליגנציה שלו ושיש להם נושאים משותפים רבים.

 6. הזדמנות להחשף לישראל

  בביקורים השנתיים בישראל נפגשים עם המשפחה ועם חברים ויוצאים לטייל במקומות מוכרים. במסגרת התוכנית דן הגיע למקומות שלא היה מגיע עם המשפחה, ואולי לא יגיע אליהם בעתיד אף פעם. לא פחות חשוב מזה, הוא היה חשוף לדיונים שהפרו אותו מאוד. הוא הבין את הפוליטיקה בישראל שכה שונה מאשר האמריקאית, הקונפליקטים שישראל מתמודדת איתם, הוא נגע בחקלאות וטייל את הארץ מצפון לדרום, ממזרח למערב.

 7. להחשף לעולם ההיי טק במדינת הסטארט אפ – במקום הכי תומך

  המקום הכי טבעי ללמוד בו טכנולוגיות מתקדמות הוא ישראל. מדינת הסטארטאפ אירחה את דן והחברים מביג בחממה הטכנולוגית בבאר שבע. הם למדו בסביבה הנכונה, נפגשו עם חברות ההיי-טק בבניין שהם למדו בו והתנסו בעבודה איתם. מה יותר טיבעי מזה?

IMG_2292

דן יצא לתוכנית נרגש מאוד, נכון להתנסות חדשה ואני בטוחה שהיו גם חששות בלב. פעם ראשונה רחוק מהבית לתקופה ארוכה. חצי שנה אחרי אני יודעת שהוא שולט כמעט באופן שותף בקריאה ובכתיבה בעברית (הדיבור היה חזק תמיד). ישראל עושה לו רק טוב. הוא אוהב את המשפחה והחברים שצבר. הוא פגש חברים חדשים מתוכניות אחרות שהיו בקשר עם ביג, הוא יצא לבלות, הוא קיבל החלטות.

לא למהר במירוץ

הדבר הטבעי ביותר היה לקפוץ מבית הספר התיכון ישר לקולג' ולחיים. אני רציתי שלבן שלי תהיה חוויה מיוחדת שתישאר לו לזכרון לכל החיים. אני בחרתי לא למהר במרוץ אחר הגלימה. מהסתכלות על החברים של דן הבנתי שלא כולם מוכנים בדיוק בגיל 18 לצאת לחיי קולג'. ולכן, למרות המתח הטיבעי שטבוע בי כאמא, חשבתי שהפסקה של שנה בין סיום חוק הלימודים והקולג', תוך שהוא נמצא בתוכנית שממשיכה גם את הרעיון של לימודי המשך אחרי התיכון, יחד עם חוויה חברותית מעצימה ונטוורק חדש וחשוב שהוא יצר באמצעותה.

דן כתב לי בסיום: "אמא, עשית בשבילי את הדבר הכי מדהים שעשיתי בחיים שלי". מה עוד אמא צריכה לבקש?!?

אני מודה מאוד ל-BIG IDEA. הם תפרו תוכנית במידות מדוייקות לצרכים של דן והחברים שלו שהשתתפו בה.

תודה!

לחצו כאן כדי להמשיך לקרוא על BIG IDEA Gap Year

...IMG_0150