צירוף המרכיבים הקיימים בישראל – בוגרי היחידות היוקרתיות, המצטיינים שצומחים מהאקדמיה מאד והיזמים היצירתיים שלנו מאידך, הופכים את ישראל למוקד משיכה גלובאלי בתחום

במהלך השנים האחרונות הצליחה ישראל לבסס את מעמדה כאחת מחמש מעצמות הסייבר המובילות בעולם. המוניטין של ישראל כאומת הסטארטאפ זכה לעדנה מחודשת והתחלף מ״סטארטאפ ניישן״ ל״סייבר ניישן״.

התהליך אינו מקרי, אלא תוצאה, בין היתר, של פעילות ממשלתית יזומה עם חזון וחשיבה עתידית. ישראל הייתה בין המדינות הראשונות לזהות את הצורך בהיערכות מיוחדת הנדרשת כדי להתמודד מחד, עם האיומים החדשים שבפתח ומאידך, עם ההזדמנויות, בעיקר הכלכליות הטמונות במצב החדש.
ממשלת ישראל אימצה בשנת 2011 את מסקנות הועדה שהוביל אלוף במיל פרופסור יצחק בן ישראל במסגרת ״המיזם הקיברנטי הלאומי״.
כפועל יוצא מהמלצות אלה, הוקם מטה הסייבר הלאומי, במשרד ראש הממשלה. המטה, בראשות ד"ר אביתר מתניה, קיבל מנדט ייחודי להמליץ על מדיניות לאומית בתחום הסייבר וקידום הטמעתה. המטה מקדם יכולות לאומיות ופועל לשיפור מוכנותה של ישראל לאירועי סייבר תוך מיצובה כמובילה עולמית.
ניתן לראות בתכנית התמריצים שהציג מטה הסייבר הלאומי כקטליזטור לקידום תעשיית הגנת הסייבר.
ההסבר המרכזי להצלחה הישראלית נעוץ ביכולת הישראלית לקיים אקוסיסטם ייחודי שמתבסס על שיתוף פעולה בין: הצבא, האקדמיה, התעשייה והממשלה. מודל שלא ניתן למצוא לו אח ורע במקומות אחרים בעולם.

LEV_7746

הטובים לסייבר
למערכת הצבאית והביטחונית תרומה בהנבטת הון אנושי איכותי אשר מבוקש בעולם כולו. 8200 היחידה עטורת התהילה, מצליחה להצמיח מדי שנה בוגרים אשר הופכים עם שחרורם לכוח אדם מבוקש שמצטרף לתעשיית ההיי טק הישראלית. ריבוי האקזיטים בסייבר מושך יזמים מוכשרים לנסות אף הם את מזלם ולהקים סטארטאפים חדשים שמציעים טכנולוגיות חדשניות בסייבר. ההצלחות הישראליות מעוררות גאווה: צ׳ק פוינט חברת הענק שבנה גיל שוויד וכן סייבר ארק שביצעה בשנת 2014 את אחת ההנפקות המוצלחות של חברת טכנולוגיה ישראלית בנאסד״ק וכך גם סטארטאפים ישראלים שנרכשו באופן סדרתי ע״י חברות רב לאומיות.
כמובן שקיימות גם החברות הביטחוניות וביניהן: התעשייה האווירית, אלביט ורפאל אשר פועלות במלוא המרץ בגיזרה זו.
הנתונים מצביעים על כך שכ- 15 אחוז מההשקעה הכללית הגלובלית בביטחון סייבר מתרחשת בישראל.

IMG_2390

תואר ראשון בהגנה מפני האקרים
האקדמיה הינה זרוע חיונית נוספת עליה נשענת הצלחתה של ישראל כ״סייברניישן״.
בשנתיים האחרונות נפתחו מספר מרכזי סייבר מחקריים באוניברסיטאות השונות בארץ. עשרות מיליוני שקלים הושקעו באחד מפרוייקטי הדגל של מטה הסיייבר הלאומי. היקף העיסוק האקדמי נמצא במגמת עלייה והוא מהווה בסיס איתן לחדשנות מחקרית.
באפריל 2014 הוקם באוניברסיטת תל- אביב מרכז סייבר אקדמי ראשון מסוגו בארץ במימון משותף של מטה הסייבר ושל אוניברסיטת ת״א. המרכז למחקר סייבר בינתחומי ע״ש בלווטניק הינו הגדול בישראל. כחמישים פרופסורים וכמאתיים דוקטורנטים חברים במרכז ומייצגים, למעשה, את רוב הפקולטות באוניברסיטה.
מרכז המחקר מוכוון לביסוס של מחקר אקדמי מוביל וחדשני. כמובן, שישראל נמצאת בחוד חנית המחקר והפיתוח, בין היתר, גם בזכות הקמתם של מרכזי מצויינות סייבר אקדמאיים באוניברסיטאות. מובילותו של מרכז המחקר באונ׳ ת״א מהוווה מקור לגאווה לאומית והוא תורם את תרומתו לאקוסיסטם הישראלי.

צירוף המרכיבים הקיימים בישראל תחת קורת גג אחת באיזור גיאוגרפי קטן יחסית: בוגרי היחידות היוקרתיות והמצטיינים שצומחים מהאקדמיה, מצד אחד והיזמים, מצד שני, הופכים את ישראל מוקד משיכה עבור משקיעים זרים ותאגידי ענק שמזהים את הפוטנציאל של ריכוז הכישרונות בסייבר.
החברות הזרות מגדילות את השקעתן ובוחרות להקים את מרכזי המו״פ שלהן בישראל. מגמה זו צוברת תאוצה בשנים האחרונות. חברות בין-לאומיות כבר פתחו שלוחות ומרכזים בישראל, ביניהן: FireEye EMC, Microsoft, IBM, זאת מתוך הבנה שישראל היא גורם מרכזי בתעשיית הסייבר העולמית ושבישראל נמצא כח האדם האיכותי ביותר שצבר ניסיון מעשי צבאי בהתמודדות עם איומים ותרחישים בלתי צפויים.

התחזית מנבאת שהעולם צפוי לסבול ממחסור בכח אדם טכנולוגי. בשנים הקרובות המחסור במהנדסים ומתכנתים עלול לגרום לקושי בהתמודדות עם אתגרי הסייבר הצפויים בעולם. במדינת ישראל נערכים לתרחיש זה עם מגוון תוכניות העשרה ומגמות סייבר שמטרתן להכשיר את הדור הבא של לוחמי הסייבר. תוכניות דוגמת: נוער שוחר מדע, מדעני וממציאי העתיד, תכנית מגשימים ותכנית גבהים מתרחבות ומקבלות חיזוק מבני נוער שנמשכים לסייבר ולאתגרים שהוא טומן.

IMG_5276

כנס סייבר לנוער
את התעניינות המוגברת שיש לעולם בישראל ובתחום הסייבר ניתן לחוש גם בכנס הסייבר הבינלאומי באונ׳ ת״א אשר יתקיים במסגרת שבוע הסייבר הלאומי ביוני הקרוב. קהל מבקרים של כחמשת אלפים משתתפים ועשרות משלחות מהעולם צפויים להגיע גם השנה לאירוע שמתקיים בשיתוף משרד ראש הממשלה ומשרד החוץ. מקבלי החלטות ממדינות לצד בכירי החברות, מומחי סייבר, משקיעים זרים, יפקדו את שבוע הסייבר וילמדו מקרוב על החדשנות הישראלית והטכנולוגיות פורצות הדרך הקיימות בארץ. גם שיתוף פעולה בינלאומי יתאפשר במפגש פסגה עם מקבלי החלטות בתחום הסייבר מהעולם.

שיתוף הפעולה הזה רק ממחיש שלממשק נכון בין האקדמיה לתעשייה תמשיך להיות תרומה משמעותית בניווט המדינה לעתיד בטוח יותר.

בין ארועי שבוע הסייבר ראוי לציין כנס ייעודי לבני נוער שמטרתו להעשיר ולתת השראה לבני נוער בתחילת דרכם הטכנולוגית, כנס אקדמי בהשתתפותם של חוקרים בעלי מוניטין עולמי, תחרות סטארטאפים שבה הזוכה יצא לרואדשאו בארצות הברית במימון חברת YL Ventures
וכן ארועים רבים ומגוונים שמטרתם לייצר שיתופי פעולה עסקיים, מחקריים וכמובן המשך מיצובה של ישראל כמעצמת סייבר עולמית.

image

הכותבת היא מנכ"ל המרכז למחקר סייבר בינתחומי על שם בלווטניק באוניברסיטת תל אביב

למידע נוסף ליחצו כאן