הקיץ מתקרב וברור לנו שאנחנו לא הולכים להעביר אותו בבית כשיש עולם שלם של חוויות ובילויים שם בחוץ. קייטנה או מחנה קיץ יכולים לעשות לנו את החופש גדול מהחיים – אבל מה מבין האפשרויות לבחור? איפה יהיה לנו כיף יותר? הכתבה הבאה תעזור להחליט!

לקראת כל קיץ כשמתחילה ההרשמה לקייטנות ולמחנות הקיץ עולה ההתלבטות הגדולה במה לבחור. משנה לשנה ההחלטה נעשית קשה יותר. אם פעם היו רק קייטנות של ספורט ונופש למיניהן שהלו"ז שלהן כלל בעיקר בריכה ומשחקי צופים או קייטנות מחשבים ואנגלית בכיתות קרירות וחיוורות, היום יש פעילות קייצית בכל תחום כמעט שמעניין ילדים ובני נוער. כל ילד יכול לבחור אל מה הוא הכי מתחבר – טכנולוגיה? עיצוב? יזמות? בישול? יש אפילו קייטנות אילוף כלבים.
אבל יותר מכל מעסיקה השאלה – מחנה קיץ או קייטנה?

BIG IDEA

מוכנים לאתגר?
מצד אחד, יש משהו נוח בקייטנה – באים כל יום, מבלים חצי יום בפעילויות מבדרות ולרוב אחרי ארוחת הצהריים יש הסעה בחזרה הביתה. שבים אל הפייסבוק, אל הטלוויזיה, אל ארוחת הערב המשפחתית שבה מספרים לכולם מה עשינו היום בקייטנה. זה דיי דומה ליום שבו הולכים לבית ספר, רק שלשם שינוי מדובר במקום שהילדין רוצים ללכת אליו מרצון חופשי. בסופו של יום החיים אינם משתנים מן הקצה אל הקצה וחוזרים לישון במיטה שלנו. מצד שני, לא מרגישים שעוברים שינוי אמיתי כשנוח לנו. כשחוזרים מדי יום אל המקום המוכר והצפוי, וכשלא מתנתקים קצת מהמשפחה ובמיוחד מההורים, לא מקבלים את ההזדמנות לפתח עצמאות אמיתית. חלק מהיופי בחופש הגדול הוא לחזור ממנו ללימודים גדולים בשנה, ולא רק רשמית במעבר מכיתה אחת לאחרת, אלא גם ממש בתחושה. במחנה קיץ שבו מבלים 24 שעות עם חברים חדשים, כשאימא לא יודעת כל שנייה מה אנחנו עושים (אבל אנחנו יכולים כמובן להתקשר בסוף היום ולשלוח לה תמונות, שתקנא קצת…), כשצריך להתמודד קודם כל בעצמנו עם עצמנו ועם הסביבה – אנחנו עוברים משהו. משהו טוב!

BIG IDEA

חברים חדשים או ישנים?
מצד אחד, בקייטנה נוכל לבלות לרוב עם החברים מהשכונה או מבית הספר, כי בטח עוד ילדים שאנחנו מכירים יירשמו לקייטנה. אין ספק שהפעילויות החברתיות בקייטנה יגבשו בינינו לבין החברים שלנו לקבוצה ושנכיר גם חברים חדשים. מצד שני, בקייטנה באים, מבלים, חוזרים הביתה. לא מבלים באמת כל היום ביחד, לא ישנים ביחד, לא מתנתקים מהעולם ביחד ויוצרים משהו חדש ומגניב, ביחד. במחנה קיץ לעומת זאת יש הזדמנות לפתח קשרים חברתיים עמוקים, שיכולים להיווצר רק במסגרת של מחנה שרחוק מהבית. יותר מכך, נכיר שם חברים מכול העולם שבחיים לא היינו יכולים לפגוש ביומיום. על הדרך גם נשפר את האנגלית שלנו כי זו תהיה הדרך היחידה שלנו לתקשר עם החברים החדשים. אם תשאלו את ההורים, הם יספרו לכם שיש להם הרבה יותר חברים שהם שומרים אתם על קשר עד היום מהצבא מאשר מבית הספר, למשל. אפילו שבבית הספר הם בילו ביחד הרבה יותר שנים, בצבא כשהם חיו עם אנשים 24 שעות ביממה, בסיטואציות עצמאיות ומבגרות, הם התגבשו לחברים לכל החיים.

Funzone friends

עם או בלי הטלפון כל הזמן?
בקייטנה הטלפון נמצא כל הזמן בכיס ובכל רגע אפשר לשלוף אותו ולא להתנתק לרגע מהוואטס אפ ומהפייסוש ומהאינסטוש, אבל זה פחות כיף, באמת. אווירה של מחנה מאפשרת להיכנס לשם שינוי לתוך חוויה חדשה ומיוחדת שמאפשרת להתעמק עד הסוף בפעילויות שעוברים במחנה, בקשרים החברתיים שנוצרים, ובכאן ובעכשיו. ברור שעוברים המון חוויות ויהיה מה זה כיף לספר לכולם מה קורה מסביבנו, אבל יהיה לזה את כל הזמן שבעולם אחר כך. במחנה קיץ, ממש כמו סאמר קמפ או סאמר סקול שהולכים בחו"ל, אין שימוש בטלפונים – ניתוק מוחלט! במחנה צריך ליהנות מהסדנאות שאנחנו בוחרים לעצמנו בנושאים שמעניינים אותנו, להתפנק בארוחות הטעימות, לרקוד ולהשתולל במסיבות, לשחק אותה בתחרויות, וליהנות מכל רגע בתהליך של העצמאות החדשה ושל ההיכרות החדשה עם עצמנו. החיים הם לא פייסבוק וסוף כל סוף אנחנו הולכים לחיות אותם באמת!

BIG IDEA

אתם כבר יודעים מה בא לכם לעשות במחנה הקיץ הקרוב? קייטנה יומית או מחנה קיץ בארץ? יש לנו 2 הצעות מגניבות בשבילכם:

Funzone

Fun Zone – קייטנות ההייטק של ישראל:
קייטנה טכנולוגית יומית בהרצליה ובראשון לציון עם סדנאות מרתקות של מחשבים, רובוטיקה, יצירת משחקי מחשב, עיצוב, צילום, סייבר ועוד. בכל יום משלבים את הסדנאות הטכנולוגיות עם פעילויות ספורט, בריכה וכיף.
לכיתות א'-ט'

לפרטים והרשמה >>

BIG

BIG IDEA – מחנות קיץ טכנולוגיים בינלאומיים:
הסאמר קאמפ הקלאסי, כמו בחו"ל, אבל עם טוויסט טכנולוגי! ילדים ובני נוער מישראל ומ-30 מדינות מגיעים לשבועיים או שבוע של חוויה בלתי נשכחת: סדנאות טכנולוגיה ומדיה, יזמות, מפגש בינלאומי באנגלית, בריכה והמון כיף!
לגילאי 7-18

button2

נכתב ע"י ענבל סינגר, מומחית כתיבת תוכן לילדים ונוער