חברותיים יותר ופתוחים יותר – בלי המסכים

 מה אתם אומרים? האם בני נוער עוד יכולים ליהנות בלי להיות תלויים במסכים? התשובה אולי תפתיע אתכם. השבוע הצגנו בפורום "Summer Camps ישראל" את ממצאי מחקר מחנות הקיץ שנערך בקיץ האחרון על ידי מכון דו-עת.  המחקר, הראשון מסוגו בישראל, עסק בחוויה של בני ובנות נוער מחמישה Summer Camps בישראל.

דרך ראיונות עם הורים, חניכים ואנשי צוות למדנו המון על ההשפעה של תקופת הקורונה על הנוער שלנו, איך הדבר השפיע על הכישורים החברתיים שלהם, וגם וממש לא פחות חשוב –  כמה חשובה היא ההתנתקות מהמסכים.

חניכה ושתי מדריכים במחנה קיץ ביג איידיה

מחנות הקיץ התגלו ככלי מדהים להעצמה והתפתחות אישית, אינטלקטואלית וחברתית. הם מספקים לבני הנוער חווית קיץ מהנה ובלתי נשכחת, זה ברור לכולם. אך מעבר לחוויות נפלאות, הם מאפשרים לבני הנוער הזדמנות לצאת מאזור הנוחות, להכיר אנשים חדשים שלא הכירו בעבר ולהתמודד עם אתגרים חדשים – החל מעמידה בזמנים ועד לניקיון החדרים, כביסה והתנהלות עצמאית בכלל.

מטרה חשובה של מחנות הקיץ היא העברת המסר  שאפשר לבלות וליהנות ללא הנוכחות הצמודה של הטלפון הנייד או מסכי מחשב אחרים. במסגרת המחקר בדקנו אם ההימנעות מהנייד מקשה על המשתתפים. התשובה אולי אפילו תפתיע גם אתכם.

 

גילינו כי 85% מבני הנוער אמרו שלמדו שאפשר ליהנות גם בלי מסכים. יותר מזה,  87% טענו שהנייד או מסך כלשהו לא חסרו להםם ו-74% טענו שהם מעוניינים לצמצם את זמן המסכים שלהם גם בבית. וואו! בנוסף 77% אחוזים דיווחו על שיפור בתחושת הביטחון העצמי. בסך הכול נראה כי המטרה הושגה ובגדול.

 

נקודה נוספת שצוינה באופן מיוחד על ידי הורים, הייתה הכישורים החברתיים שרכשו הילדים בזכות הסביבה החברתית הגדולה שהמחנה מאפשר. במקרים רבים המחנה הביא לשינוי משמעותי, כפי שמתארת אמא לבת שסבלה מקשיים חברתיים ועברה שינוי חיובי בזכות ההשתתפות במחנה:


"היא ילדה מופנמת וסגורה שסבלה מהמון בעיות חברתיות לפני המחנה. בתקופה האחרונה היא הייתה בחדר סגורה, בודדה ולא יצאה עם חברות. זה מה שהיא עשתה עד המחנה. אני יכולה לספור על כף יד אחת את הפעמים שיצאה. היו לי חששות. הילדה סובלת מחרדות. אמרתי שאני בכל מחיר שולחת אותה כי זה מוצא אחרון, אם שם היא לא תסתדר ותתחבר, אני לא יודעת מה אעשה. היו יומיים קשים: שלחתי לה טיפות הרגעה נגד חרדות והמדריכים אמרו שישבו איתה בלילה, אפילו הראו לי תמונות. אמרו 'תראי איזה כיף יהיה'. בסוף היא חזרה עם המון חברות חדשות".

 

אותה אמא מספרת שהשינוי שחל בבתה המשיך גם לאחר החזרה מהמחנה. "יום אחרי שהיא חזרה היא סיפרה חוויות. היא אף פעם לא שיתפה אותי בעבר. סיפרה על המדריכים, על החברות שרכשה. הייתי בשוק. היא אפילו אמרה שאחד הילדים שלומד איתה בכיתה אמר 'את בכיתה שלי? פעם ראשונה שאני שומע את הקול שלך'".

חניכים ומדריכים יושבים במעגל בסאמר קאמפ ביג איידיה
אנחנו בטוחים שהמחקר שהתבצע הוא רק תחילתו של גל של מחקרים עתידיים שיוכיחו את ההשפעות החיוביות של מחנות הקיץ על החניכים. עד אז אנחנו כבר שמחים להיות שם 🙂

 

יש לכם עוד שאלות? נשמח לענות על הכל.
מלאו את הטופס ונחזור אליכם בהקדם