למה חשוב שהילדים שלנו יכירו מקרוב את העולם הטכנולוגי?

תכנות הוא העיפרון והמחברת של המאה ה-21

בעשורים האחרונים מדינות רבות השכילו להבין כי על מנת להכשיר את אזרחי העתיד, כלומר – את הילדים שלנו, יש לשלב במערכת החינוך מסגרות לפיתוח אוריינות טכנולוגית. אממה, בהנחה שאתם מתגוררים בארץ, אם תשאלו את ילדיכם האם הם לומדים לתכנת בבית הספר – ככל הנראה תשובתם תהיה לא. לכן, אם אתם רוצים להעניק לילדים שלכם כלים להתמודד עם אתגרי העידן הטכנולוגי או פשוט יכולת להבין את העולם הנוכחי (וגם העתידי) – כדאי לכם לחפש מסגרות מחוץ לבית הספר, ומהר!

המעניין הוא, שרבים אינם סבורים כי היעדר קשר בין ילדים וטכנולוגיה הוא בגדר בעיה – ״ילדים צריכים לשחק, להתרועע עם חברים, להיות בחוץ״. אנחנו בהחלט מסכימים עם כך – אבל בה בעת חושבים שחייבים להבין את ההשלכות החיוביות שיש לחיבור בין ילדים וטכנולוגיה, הן על ההתפתחות האישית והחברתית שלהם והן על הקריירה העתידית שלהם.  וכן – זה רלוונטי לילדים בכל הגילאים. איך עושים זאת? בדיוק ככה:

הכרת העולם הטכנולוגי מקרוב

1. טכנולוגיה היא אמנות ויצירה לכל דבר

קודם כל, לא נכנעים לתפיסה שרואה בטכנולוגיה דבר מה אפור, מסובך ומורכב שלילדים אין מה לעשות איתו – כי ההפך הוא הנכון. ידעתם שפירוש המילה ״טכנולוגיה״ הוא ״תורת האומנות״? הטכנולוגיה היא אולי אחד התחומים היצירתיים והצבעוניים ביותר, שכן היא עוסקת בהמצאה ובריאה של פתרונות מגוונים לצרכים של בני האדם.

2. מבינים שטכנולוגיה אינה מנותקת מהקשר חברתי

העיסוק בטכנולוגיה, כאמור, בא לענות על צרכים אנושיים. לפיכך, אי אפשר לנתק את הטכנולוגיה מהסביבה החברתית. אדרבא, הטכנולוגיה מפתחת את חיי החברה ואף הופכת אותם לעשירים יותר. חוץ מזה, כיום מרבית חיי החברה של הילדים מתקיימים בפלטפורמות טכנולוגית – וחייבים לקבל את זה. היתרון של היכרות הילדים עם עולם הטכנולוגיה, הוא שהם יבינו כיצד לנהל את חיי החברה שלהם בצורה נכונה ובטוחה.

3. שואפים לשלוט בטכנולוגיה ולא שהיא תשלוט בנו

אמנם רבים סבורים שהטכנולוגיה שולטת באדם – אבל הרי שהטכנולוגיה היא פרי יצירתו של האדם, ולפיכך מן הסתם שהוא שולט בה. למרות זאת, אין ספק שטרנדים טכנולוגיים כמו משחקים, אפליקציות וממשקי מחשב יכולים להשתלט על הזמן שלנו, לבטח על הזמן של ילדינו. אם כך – למה לא להפוך את הגלגל? אנחנו אומרים, שיתכנתו בעצמם – או שיתוכנתו על ידי מישהו אחר!

4. שולחים את הילדים להיחשף אל מאחורי הקלעים של הטכנולוגיה, ללמוד אותה – ולהתאהב

אם מה שכתבנו עד עכשיו לא שכנע אתכם, הגיע הזמן לתותח האחרון: הילדים של היום פורחים בסביבה טכנולוגית. הם מהופנטים אליה לא כי יש לה כוחות על-טבעיים מכשפים – אלא כי היא צבעונית, חווייתית, רגשית ומחשבתית. ילדים יכולים לצבור ידע עצום על העולם הטכנולוגי בקלי קלות, כי מוחם עודנו משוחרר ונוטף דמיון. כמו שאמר ברק אובמה – במקום שישחקו במשחק מחשב, פשוט שייבנו אחד בעצמם! תחושות הסיפוק, הגאווה והעושר החוויתי שיחוו הילדים שלכם בסאמר קאמפ טכנולוגי, בקייטנת רובוטיקה ו/או בקייטנת מחשבים – רק הן בעצמן סיבה מספקת לשלוח אותם אליהם – כבר בקיץ הזה!

יש לכם עוד שאלות? נשמח לענות על הכל.
מלאו את הטופס ונחזור אליכם בהקדם