עכשיו זה מוכח מחקרית: מחנה קיץ – הרפתקה לגילוי עצמי

בכל שנה אלפי ילדים משתתפים במחנות קיץ, חוזרים הביתה ומסכמים את החויה כמשנה חיים. חושבים שאנחנו מגזימים? מותר לכם, אך תתפלאו לדעת שזה לגמרי נכון. רוצים יותר מזה? עכשיו יש לזה אפילו הוכחות מחקריות.

חניכות מוצאות את עצמן במחנה קיץ ביג איידיה

במחקרים שנערכו בשנים האחרונות נמצא כי מחנות הקיץ הם הרבה יותר מאשר פעילות מהנה לחופש הגדול. זאת כלומר, הם כן, אפילו מאוד. אבל כל כך הרבה יותר מזה.

מחנות הקיץ מהווים לילדים כמעין "עולם" שבו הם מתנסים במגוון חוויות מעצימות. בין היתר בסידור הזמן, סידור המרחב, חיים חברתיים והתמודדות עם חוקים. בנוסף לכיף ולבילויים, ההשתתפות במחנה מעודדת העצמה אישית וחברתית, פיתוח מנהיגות והובלה ועוד.

מחקרים נוספים שעסקו בחווית מחנות הקיץ הדגישו את ה"מסע" שעוברים החניכים. נכון, לא מדובר במושגים זהים, אך בין השניים קיימים גם לא מעט קווי דמיון. במהלך המחנה לומדים החניכים על חשיבות החוויה הקבוצתית, אך גם הרבה יותר מזה: הם פוגשים ומתחברים לחברים שלפעמים באים מעולמות אחרים לגמרי: גרים רחוק, דתיים או חילוניים, או כאלה שאף גרים בחו"ל. ביחד הם מתחברים, מרחיבים אופקים והופכים לילדי העולם הגדול. נקודת המפגש הזו היא הזדמנות נדירה למשתתפים שמגיעים מקבוצות שונות בחברה הישראלית להכיר משתתפים מרקע שונה.

והתוצאות לגמרי נראות בשטח. באופן כללי בני נוער נוטים להסתגר ולבלות זמן מועט בחוץ ועם חברים. בדרך כלל הם יעדיפו לבלות עם בני נוער שדומים להם. המחנה מאפשר להם בפעם הראשונה להכיר ולהתחבר לבני נוער מקבוצות שונות. חניכים רבים מרגישים שבפעם הראשונה הם קיבלו הזדמנות לביטוי עצמי, אך לא רק שלהם – גם של אנשים שחושבים אחרת מהם.  

גם למדריכים במחנות הקיץ תפקיד מרכזי בעיצוב החוויה הזו. בשונה ממורים, המדריכים צעירים וקרובים יותר בגיל למשתתפים, אך עם זאת הם מבוגרים מספיק כדי להיתפס כדמויות סמכותיות המהוות מודל לחיקוי. בנוסף, התנאים הייחודיים שבהם מתקיימים מחנות הקיץ כמו ניתוק מחיי היום-יום, מהההורים והסביבה הקרובה, ולא פחות חשוב – ניתוק ממסכים, מוסיפים למחנה אלמנטים של הרפתקה.

אין ספק כי בסביבה כזאת יהיו גם אתגרים, אך לפי המחקרים הם למעשה מעצימים את ההרפתקה. ילדים רבים מגלים את עצמם על ידי חשיפה לאתגרים וההתמודדות איתם. כך הם משפרים את האמונה בעצמם ואת הדימוי העצמי. 

קבוצת חניכים ומדריכים יושבים על הדשא במחנה קיץ

כל הנקודות שציינו כאן תורמות למשתתף שעובר את התהליך. לא סתם לא מעט אנשי חינוך מתארים שינוי של ממש בקרב התלמידים שחזרו ממחנות קיץ. אין ספק שכשילדים מסכמים חוויה של מחנה קיץ כבלתי נשכחת, הם בהחלט יודעים על מה הם מדברים.

*הנתונים מתוך מחקר מחנות הקיץ Summer Camps ישראל קיץ 2021, הוזמן על ע"י Goodman Foundation, בוצע ע"י מכון המחקר דו עת 

יש לכם עוד שאלות? נשמח לענות על הכל.
מלאו את הטופס ונחזור אליכם בהקדם